تفاوت رست برای اسپرسو و قهوه های دمی چیست؟

تفاوت رست برای اسپرسو و قهوه های دمی چیست؟

roasted coffee difference

تفاوت رست برای اسپرسو و قهوه های دمی چیست؟

دستگاه برشته کاری

Photo by Tyler Nix on Unsplash

تفاوت های زیادی هست برای انتخاب رست قهوه روشن یا خیلی تیره و یا میانه به شما بستگی دارد که چگونه و چه چیزی از قهوه خود نیازمند هستید و چه توقعاتی از آن دارید خیلی مهم است که بدانید خاصیتهای قهوه ای که مصرف می کنید چیست و چگونه می توانید به آن شکل بهترین شاخص های آن را تقویت ببخشید،  رست قهوه برای لاین قهوه های دمی و اسپرسو جزو چالش های یک رستر محسوب می شود چرا که در این مرحله از رست باید بسیار مراقب  طعم ها و خاصیت های اصلی قهوه باشیم و اگر از قهوه خوبی برخوردار نباشیم به سختی می توانیم  طعم و عطر مطلوبی در فرایند رست  قهوه نتیجه گیری کنیم.

عصاره گیری اسپرسو

Photo by Gabi Miranda on Unsplash

اما سوال اصلی اینجاست که چگونه می توانیم پروفایل متفاوتی برای قهوه های دمی و اسپرسو در نظر بگیریم؟

چرا باید پروفایل جدایی برای اسپرسو و قهوه دمی داشته باشیم,زمانی که شما با هر مطرودی به داوری می کنید به این معنی است که درجه آسیاب هم تفاوتی و فشارو تاثیر گذارنده های مختلفی قهوه به روی قهوه اعمال کنید که همین باعث می شود تا متفاوتی بگیریم حال در یک قهوه خوب می شود و در دیگر متود بد,  باید در نظر بگیرید چگونه زمانی که آب از قهوه به سرعت رد می شود این اتفاق  چه تبعاتی را در بر دارد و یا بالعکس.

برای قهوه دمی این فرصت است تا عصاره گیری طولانی‌تری را به واسطه متد و درجه آسیاب درشت تر و بعضاً با دمای پایین تر داشته باشیم این کار اجازه می‌دهد که آب با ذرات بیشتر هم جواب باشند و اثر گیری آهسته تری و بعضاً بیشتری صورت گیرد در نتیجه اسیری تی و بادی به صورت متفاوت تری از اسپرسو دری ۱ دانه یکسان که با اسپرسو ماشین گم شده است صورت می گیرد.

چرا رست دمی و اسپرسو فرق میکند؟

زمانی که قهوه ای تیره تر  رست  می شود به صورت زمانی که روشن رستمی شود مواد جامد محلول بیشتری در معرض حل شدن با آب قرار میگیرد خوب به طبع عصاره گیری سریع تر و با درصد متفاوتی اتفاق می‌افتد,  ما میتوانیم تمام متغیرها را در بر بگیریم تا این اتفاق آهسته‌تر رقم بخورد اما زمانی که با قهوه ای روشن این کار را انجام می دهیم این اتفاق آهسته تر می افتد. باید بتوانید قهوه دمی تیره‌ای را داشته باشید و همین طور اسپرسو با قهوه روشن و یا برعکس اما به دلایل زیادی معمولاً انواع دمی با روشن تر و قهوه اسپرسو با رست تیره‌تر شناخته می شود.

قهوه ی دارک رست خیلی راحت تراز قهوه لایت رست دم آوری میشود و به دلیل اینکه منافذ بیشتری دارد مواد جامد محلول راحت تر عصاره گیری میشود.با تغییر دادن متغییرها قطعا ما میتوانیم  طعم و عطر متفاوتی را عصاره گیری کنیم و تغییرات را اعمال کنیم. این غیر ممکن نیست که اسپرسو لایت رست و دمی تیره داشته باشید یا برعکس و با تنظیمات المان های طعمی را تغییر دهید.ولی بسیار مشکل است از رست تیره بتوانید اسیدیته میوه ای با طعم و عطر زیاد را توقع داشته باشید، البته پیشنهاد ما این نیست که رست اسپرسو تیره باشد، پیشنهاد ما به رستران این است که خیلی دمای پایانی را تغییر ندهند و زمان پس از کرک را بیشتر کنند که باعث بادی بیشتر و پیچیدگی ککمتر طعمی در اسپرسو شود، پیچیدگی طعمی در اسپرسو باعث طعم و عطر ناپایدار میشود.

موکا پات

در رست برای فیلتر شما نیاز به طعم و عطر بیشتری دارید پس اگر از قهوه سبز تازه استفاده میکنید خیلی تاثیر گذار است اگر فرآیند میلارد و کاراملایز رو طولانی تر کنید و دولووپ را کوتاه کنید باعث ثبات طعمی بیشتر و پیچیده تری رو به رو خواهید بود..

در رست برای اسپرسو شما مواد جامد محلول بیشتری نیاز دارید و نه سوختگی، پس طبق توصیه ی ما طولانی کردن زمان بعد از کرک خیلی بیشتر کمک میکند. فقط شیرینی بیشتر میتواند یکی از شاخصه های متمایز کننده پروفایل ها با همدیگر باشد.

حال سوال این است چگونه رست کنیم که برای همه چیز مناسب باشد؟

به نظر شخصی نمتوانم بپزیرم که می‌توانیم رستی را انجام دهیم که برای هر دو لول خوب باشد. قطعاً اگر کمی بیش از حد معمول برای قهوه های دمی و کمتر از حد معمول برای قهوه اسپرسو روست کنیم چیزی بین اسپرسو و قهوه های دمی می‌شود که به آن می گویند امنی رست،.به هر حال زمانی که این کار را انجام دهید در چند مورد صرفه جویی خواهید کرد در وهله اول بسته بندی و سفارش گرفتن بسیار راحت تر می شود مرحله دوم م این است که شما پیچیدگی برای تنظیم کردن نمودار برشته کاری و همینطور طراحی تمام مواد ندارید اما با توجه به تحقیقات من هر زمان که یک قهوه خوبی به دستم رسید در نمودار رست فقط و فقط یک. بهترین حالت تعمیر برای آن قهوه بود و سخت است اگر بخواهم بگویم از یک قهوه پروفایلهای طعمی متفاوت گرفتم همه خوب بوده است.

دستگاه برشته کاری

Photo by Battlecreek Coffee Roasters on Unsplash

Written by
سعید عبدی نسب
Join the discussion

سعید عبدی نسب

مدرس و مربي قهوه
مشاور کسب و کار
نویسنده مجموعه كتاب های "قهوه, میوه‌ای قرمز, دانه‌ای سبز"
گردآورنده فیلم مستند "قهوه, میوه‌ای قرمز, دانه‌ای سبز"
تهیه کننده پادکست "میلارد"

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .