در قسمت آموزشی به چه کاری مشغول هستیم؟

saeed abdinasab

در قسمت آموزشی به چه کاری مشغول هستیم؟

در شش سال گذشته با توجه به مسائل و تمام تجربیات آموزشی فرانسه با در اختیار گذاشتن تجربیات ما به  عموم مردم، اکثریت بخش های آموزشی بر طبق سرفصل های SCA و CQI می باشد حال در این میان ما هم نظراتی برای خود داریم اما سعی ما بر آن است که دنباله راه استاندارد جهانی باشیم و در کنار آن هم نظرات خود را به شما به عنوان مطالبی مضاعف اعلام خواهیم کرد. 

رشته های مختلف قهوه به به شکل زیر می باشد:

مهارت های باریستا

آموزش وسایلی که شما چطور بتوانیم به پشت دستگاه اسپرسو در پشت بار کار کنید:  آموزش اینکه چگونه آسیاب را با دستگاه تنظیم کنید،  تکنیک های گرم کردن و به عمل آوری شیر و همین طور هنر طراحی شیر بر روی قهوه، نظافت و ایمنی کار، سرویس دهی به مهمانان،چگونه مهارت های باریستا به فروش یک کافی شاپ می تواند کمک کند و همینطور مسائل ضروری برای یک باریستا چه مسائلی که به او مربوط می شود و چه مسائلی که تاثیر گذار یا تاثیر پذیر از کار فرد هستند

مهارت های دم آوری قهوه

شما در این مقطع یاد می گیرید که چگونه با قهوه از مناطق و یا زیر گونه های مختلف رفتار کنید تکنیک هایی بر کلیت دم آوری قهوه تاثیر می‌گذارد. چگونه می توانید با هر بار دم آوری قهوه به صورت خودکار مسئله‌ای را یاد بگیرید. تاثیرات اصلی غلظت و درصد عصاره گیری در طعم قهوه چیست و همین طور که چگونه بتوانید از وسایل متفاوت با متدهای مختلف دم آوری کار کنید .

قهوه سبز

شما در این دوره در مورد اینکه چطور قهوه سبز از ابتدا تولید می شود و بعد در ادامه فرآیند، درجه بندی، ارسال، انبار و به مقصد می رسد را مطالعه می کنید مسائل زیادی است در این بین مثل مجوز های بین المللی و قوانین و قواعد تجارت بین الملل که تاثیر بسزایی بر روی قهوه ها می گذارند و در این بین  بعضا هرکدام از گونه های مختلف قوانین متفاوتی در کشورها دارد آنها را در بر می گیرد.

مهارت های ارزیابی حسی

ارزیابی حسی رابطه مستقیمی با اعضای بدن انسان دارد،  در حالت کلی تاثیراتی که انسان از محیط مهمترین موضوع قهوه که می نوشد دارد و قضاوت آن قهوه تاثیر گذار است. و برای اینکه توانیم بهتر قهوه را بسنجیم و ارزیابی کنیم به این نیازمند هستیم که قابلیت های  طبیعی خود کار، تمرین و پافشاری داشته باشیم تا بتوانیم حواس خود را را تقویت کنیم و سرانجام می‌توانیم تفاوت های هر چند کوچک را در  قهوه های مختلف متوجه شویم.  
برای اینکه شما بتوانید به یک از یاب قهوه ماهر تبدیل شوید نیاز به دانستن تکنیک ها و همین طور طبیعی بسیار دارید در دوره ها با شما تکنیک ها را بازی کنیم و کلید متوجه شدن آنها از لحاظ علمی را به شما می گوییم همینطور روش تمرینات را به شما آموزش میدهیم بعد از کلاس اصل وابسته به شماست که تمرین کنید و خود را در این مورد قوی تر سازید.

برشته کاری

از تاثیرات فناوری قهوه تاثیرات بر روی تعمیرات ها رابطه مستقیمی بین رشته کاری و کیفیت دانه سبز می باشد، تاثیراتی که از بابت شیمیایی بر روی قهوه صورت می گیرد باعث می شود تا رشته برشته کاری  به چراغ سقفی تبدیل شود و همینطور ارتباط مستقیمی با موارد دیگر در آموزش داشته باشد به نوعی دیگر به رشته کاری قلب تپنده تمام فرآیند آموزشی می باشد برای این کلاس شما نیاز دارید تا کمی از تاثیرات شیمیایی در گیاهان بدانید همین طور ارتباط دانه سبز و اتفاقی که برای آن می افتد و بعد از برشته کاری تاثیراتی که از پروسه برشته کاری و مواد خام می گیرد، قطع به یقین تجهیزات متفاوت و تاثیرات متفاوتی بر روی این فراوری می گذارد که بسیار متغیرهای در دستمان را زیاد میکند ما در این مقطع آموزش می‌بینیم که برشته کاری به چه صورت و چگونه انجام میشود، استاندارد چیست و ما چقدر می توانیم فراتر از آن حرکت کنیم.

فراوری قهوه

برای اینکه بهتر در مورد روش ها و قوانین فراوری بدانید و همین طور با این مسئله آشنا شوید که چقدر فرآوری می تواند در کل چرخه و تنهایی تاثیرگذار باشد نیازمند هستید اما قبل از آن بهتر است که مسائل تئوری هم با خبر باشید سعی ما بر این است که اجتماع های متصل به قهوه را تا جایی که می توانیم با  معرفی به چرخ های مختلف این صنعت بهینه و به روز کنیم، مسائلی که به شدت در این موضوع تاثیر می‌گذارد تجارت مستقیم تولید کننده و مصرف کننده است و همینطور مسئله که تولید کننده به طور توجیه شده و کامل از نیازهای مصرف کننده باخبر باشد،  خلاصه ای از مسائل مطرح شده در کلاس های فراوری قهوه:
– تاریخچه فرآوری های مختلف در مناطق متفاوت.
– چگونگی بهینه سازی و کمک به رشد بهتر و بیشتر میوه ها.
– رده بندی فراوری ها.
– فراوری مختص  هر منطقه.
– تفاوت فرآوری ها در ارزیابی حسی.
– اتفاقاتی که بصورت بیولوژیکال در فرایند تخمیر رقم می خورد.
– خشک شدن و مراحل فراوری طبیعی.
– چالش ها و فراوری های تجربی.
– پوست کندن با وسایل های متفاوت.
– تخمیر طولانی و یا کوتاه تر استفاده از بهبود بخشنده ها.
– تاثیر لایحه قندی موسیلاژ.
– تاثیر خشک شدن در فرآوری.
– بهبود بخشیدن تخمیر و یا فرایند پیش از تخمیر.

نحوه مدیریت کافه

همه چیز که چگونه یک کسب و کار را شروع کنیم و در ادامه به چه صورت آن را اداره کنیم مسائل مفیدی که شما کمک می کند تا در سریع ترین زمان ممکن به یک کسب و کار سودآور و موفق برسید و فراموش نکنیم که مسائل تاثیر گذاری بر این مهم اضافه می شود و قهوه فقط یک بخشی از این چرخه است حتی اگر شما فقط بخواهید در بخش سرور و ارائه قهوه کار کنیم،  پاره ای از مسائل و عوامل تاثیرگذار مثل :  انبارداری، مدیریت منابع انسانی، کنترل کیفیت، بازاریابی و مارکتینگ، مدیا،  حسابداری،
شما نیاز دارید بدانید تا چگونه صفر تا صد ۱ کسب و کار قهوه و کافی شاپ بنا می شود از راندمان کاری و شروع کار تا پیدا کردن تامین کننده های مواد خام و تمام این مسائل تاثیر عظیمی بر روی کسب و کار شما می گذارد.

دوره های فوق در سه سطح ، مقدماتی،  متوسطه،  پیشرفته برگزار میگردد حال باید بدانید که دوره های مقدماتی، متوسطه و پیشرفته برای چه کسانی مناسب هستند.

سطح مقدماتی

برای کسانی که تازه وارد به این صنعت هستند و در این بخش ما بیشتر در مورد مسائل تکنیکی صحبت می کند.

سطح متوسط

این سطح بستگی به تجربه افراد دارد اگر که فرد سالهاست در زمینه قهوه کار می کند و تجربه لازم برای کار تکنیکی را دارد می تواند از مقطع متوسط شروع کند در غیر این صورت پیشنهاد ما این است که از  مرحله اول شروع کند اما در این سطح ما بیشتر در مورد تاثیرات تکنیک های مختلف و  طعم و عطر نهایی صحبت خواهیم کرد.

سطح پیشرفته

برای افرادی که حداقل شش ماه از گذراندن دوره متوسطه می گذرد و تحقیقات و پژوهش های زیادی در زمینه قهوه کردند و حال می خواهند تمام این این مسائل را زیر ذره بین کار آزمایشگاهی ببرند و از علت آن ها و به هم پیوستن تکنیک و طعم با خبر شود.

اما چیزی که که باعث می شود دوره های آموزشی متفاوت و مثمر ثمر واقع شود این است که برای افرادی که به این صنعت تازه وارد هستندیا همینطور افرادی که که سالهاست تجربه کار با قهوه را دارند میتوانند از مقاطع متفاوتی شروع به دوره دیدن کند و کمترین بحث در مورد آموزش متود های آموزشی به روز دنیا که ما سعی کردیم تمامی آن ها را در نظر بگیریم و به شما ارائه دهیم. یکی از مهمترین مسائل در این باره پشتیبانی است، به دلیل این که کلاس های آموزشی معمولاً ۱۳ روز هستند ممکن است در طولانی مدت شما مطالب مورد نظرتان را که نیاز دارید در بر نگیرید و نیاز باشد که بعداً هم اگر سوالی داشتید بپرسید و سوال شما پاسخ داده شود.

سعید عبدی نسب

مدرس و مربي قهوه
مشاور کسب و کار
نویسنده مجموعه كتاب های "قهوه, میوه‌ای قرمز, دانه‌ای سبز"
گردآورنده فیلم مستند "قهوه, میوه‌ای قرمز, دانه‌ای سبز"
تهیه کننده پادکست "میلارد"

Instagram

Instagram has returned empty data. Please authorize your Instagram account in the plugin settings .